Достапни линкови

logo-print

Јосиповиќ нема да учествува на изборите во Хрватска


Поранешниот претседател на Хрватска и лидер на партијата „Напред Хрватска“ Иво Јосиповиќ соопшти дека неговата партија нема да учествува на вонредните парламентарни избори, закажани за 11 септември.

Јосиповиќ пред новинарите изјави дека неговата партија нема да учествува на изборите бидејќи, како што посочи, не сакаат да го разбиваат левото центристичко бирачко тело.

На минатите избори, неговата партија, во коалиција со реформистите, освои едвај нешто повеќе од еден отсто од гласовите.

XS
SM
MD
LG