Достапни линкови

logo-print

Изгласана новата српска влада


Српското Собрание ја избра новата влада на Србија, која има 19 министри, предводени од премиерот Александар Вучиќ. За новата влада гласаа 163 пратеници, против гласаа 62, воздржани немаше. Новата влада има четири потпретседатели кои ќе вршат должност на министри. Во владата има 16 ресори, и тројца министри без ресор.

XS
SM
MD
LG