Достапни линкови

logo-print

Германија предлага нови безбедносни мерки


Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер предложи да им се одземе германското државјанство на оние луѓе кои имаат двојни државјанства, а се борат на страната на екстремистичките групи во странство. Според него така ќе биде овозможено полесно депортирање на странците кои се сметаат за опасни. Министерот денеска го претстави новиот предлог за безбедност, во време кога Берлин се обидува да ја смири загриженоста на јавноста по нападите минатиот месец зад кои се тврди дека стои организацијата Исламска држава. Де Мезиер вели дека властите размислуваат колку дополнителен персонал би им требало за да ја засилат полицијата и разузнавачките служби.

XS
SM
MD
LG