Достапни линкови

logo-print

Еквадор ќе дозволи Шведска да го испраша Асанж


Еквадорските власти соопштија дека се подготвени да им овозможат на обвинители од Шведска да го испрашаа Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон. Во соопштението на Министерството за надворешни работи на Еквадор се наведува дека ќе одредат датум во наредните недела за кога ќе може да биде испрашуван основачот на Викиликс. Шведската полиција го бара Асанж по обвиненија за силување во 2010. Тој ги негира обвинувањата против него. Во јуни 2012 година, Асанж побара засолниште во амбасадата на Еквадор во Лондон и се уште се крие таму. Асанж стравува дека ако биде екстрадиран во Шведска, веднаш ќе биде испратен во САД каде му се заканува судење во врска со објавувањето на тајни документи на Викиликс.

XS
SM
MD
LG