Достапни линкови

logo-print

САД го објави извештајот за верски слободи во светот


Соединетите Американски Држави се загрижени поради законите против богохулење во исламските општества, се наведува во извештај на Стејт департментот. Таквите закони се во спортивност и ги поткопуваат универзалните човекови права, се наведува во годишниот извештај на Стејт департментот за верски слободи во светот објавен денеска.

Во извештајот се нотираат и активностите на владите против сунитските муслимани во Иран, против шиитите во Саудиска Арабија и Бахреин, чекорите против христијаните во Кина, како и и анти-семитизмот во Европа.

Во документот се додава дека организациите како што се Исламска држава во Ирак и Сирија и Боко Харам во Западна Африка и натаму се меѓу оние кои најфлагрантно ги кршат верските слободи во светот.

XS
SM
MD
LG