Достапни линкови

logo-print

Русија обвинува украински сили за напад на Крим


Руската федералната служба за безбедност денеска соопшти дека пресретнале вооружен упад од страна на украинските сили на Крим. Според руските власти нападот бил насочен кон значајна инфраструктура.

Од руската служба велат дека во судирите на 8 август биле убиени руски војник и вработен во Федералната служба. Портпаролот на украинската Служба за разузнавање негираше дека украински сили се обиделе да се пробијат низ позициите на руските сили за да стигнат до полуостровот Крим. Русија го анактираше Крим од Украина во 2014.

XS
SM
MD
LG