Достапни линкови

logo-print

Косово испрати во Македонија екипа за испумпување вода


На барање на Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија, косовската Агенција за менаџирање на природни катастрофи при Министерството за внатрешни работи, испрати екипа да помогне во справување со последиците од поплавите, јави МИА. Генералниот директор на Агенцијата, Фадил Кодра изјави дека косовската екипа ја сочинуваат осум специјално обучени лица, три возила, две возила со пумпи за испумпување вода, четири пумпи од 800 до 1.500 литри и возило за логистичка подршка.

Предвидено е екипата да остане во Македонија до петок, 12 август и ќе биде ангажирана во испумпување вода од поплавените домови.

XS
SM
MD
LG