Достапни линкови

logo-print

Турција врши притисок врз САД за Ѓулен


Турција врши притисок врз САД да го предаде муслиманскиот проповедник Фетула Ѓулен кого Анкара го обвинува за обидот за државен удар. Турскиот министер за правда Бекир Боздаг вели дека антиамериканското расположение во Турција го достигна врвот по прашањето за Ѓулен и дека се ризикува тоа да се претвори во омраза. Боздаг во изјава за државната агенција Анадолија вели дека Вашингтон ќе го „жртвува“ сојузот со Анкара ако одбие да го екстрадира Ѓулен, кој живее во доброволен егзил во Пенсилванија.

Турција го прогласи движењето на Ѓулен за терористичка организација и бара тој да се врати во Турција за да му се суди. Вашингтон бара да се достават докази за вмешаност на проповедникот.

XS
SM
MD
LG