Достапни линкови

logo-print

Киев обвини поранешен пратеник за сепаратизам


Судот во Киев го обвини поранешниот пратеник Володимир Медјанук дека ги поддржувал проруските сепаратисти во источниот дел на Украина.На пратеникот му е одреден двомесечен притвор. Според Судот, случајот против Медјанук е поврзан со апсењето на поранешниот лидер на проруската Партијата на Регионите, Олександар Јефремов. На Јефремеов му се суди во Киев под обвинение дека финансиски ги помагал проруските сепаратисти во Луганск.

XS
SM
MD
LG