Достапни линкови

logo-print

Ципрас организира средба со лидери од јужна Европа


Грчкиот премиер Алексис Ципрас упатил покани за средба до лидерите на шест земји од јужна Европа, на која би се разговарало за предизвиците на ЕУ на економско, политичко и институционално ниво, јави АНА-МПА.

Според извори во грчката Влада, поканата за средбата, предвидена за 9 септември, е упатена до лидерите на Италија, Кипар, Малта, Португалија, Франција и Шпанија.

Ваквата иницијатива на Ципрас се поврзува со идејата разгледувана на неговата средба со италијанскиот премиер Матео Ренци на маргините на Самитот на ЕУ на 28 и 29 јуни, за создавање на „Алијанса на европскиот Југ“, преку која би се координирале државите членки на Унијата од јужна Европа.

XS
SM
MD
LG