Достапни линкови

logo-print

Инфантино не го прекршил етичкиот кодекс на ФИФА


Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино е ослободен од обвинувањата дека го прекршил етичкиот кодекс на организацијата, по истрагата за личните трошоци и за методите за вработување. Истрагата покажала дека нема повреди на Кодексот на ФИФА. Комисијата соопшти дека утврдила дека нема конфликт на интереси. Придобивките во кои уживал Инфантино не се сметаат за несоодветни, а вработувањата на соработници не се земало како етичко прашања, туку како внатрешно прашање за кое имало согласност. Инфантино, кој го замени Сеп Блатер во февруари вети дека ќе се бори против раширената корупција во ФИФА. Тој денеска изјави дека е задоволен со одлуката.

XS
SM
MD
LG