Достапни линкови

logo-print

Во Србија шест случаи на малариja меѓу мигрантите


На територијата на Србија се потврдени шест случаи на маларија кај мигрантите, соопштија од српскиот Институтот за јавно здравје. Во соопштението на Институтот се наведува дека тие случаи не претставуваат поголема опасност за проширување на болеста.

„Во претстојниот период ќе продолжи интензивниот надзор за евентуални нови случаи на маларија, но опасност за населението нема. Таа болест се пренесува исклучиво преку каснување од комарец, но не и од човек на човек“, се нагласува во соопштението.

XS
SM
MD
LG