Достапни линкови

logo-print

Смена во ерменската Служба за безбедност


Зградата на Националната служба за безбедност на Ерменија.

Зградата на Националната служба за безбедност на Ерменија.

Ерменскиот претседател Серж Саркисјан го отпушти првиот заменик-директор на Националната служба за безбедност, Хрант Јепископосијан. Од прес-службата на претседателот само кажуваат дека земеник-директорот добил отказ, но не наведуваат детали. На неговото место веднаш е назначен друг. Оставката доаѓа на неколку денови по поразот на вооружената опозициска група која повеќе од две недели окупираше полициска станица во Ереван и држеше заложници.

XS
SM
MD
LG