Достапни линкови

logo-print

Весна Пусиќ се повлече од трката за генерален секретар на ОН


Поранешната хрватска министерка за надворешни работи Весна Пусиќ денеска ја повлече својата кандидатура за генерален секретар на ОН. Во соопштението на Пусиќ испратено до медиумите, се наведува дека таа се решила на ваквиот потег затоа што по првиот круг на гласање во Советот за безбедност на ОН станало јасно дека „новиот генерален секретар ќе биде избран меѓу кандидатите од самата Организација - лица кои работат или работеле за ОН“.

XS
SM
MD
LG