Достапни линкови

logo-print

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореја


Советот за безбедност на Обединетите нации за денеска свика итен состанок по барање на САД и Јапонија, за да разговараат за лансирањето на балистичка ракета од страна на Северна Кореја. Ракетата слета во јапонски води.

Јапонија вели дека однeсувањето на Северна Кореја е „срамен чин“ и „сериозна заканa“ за нивната земја. Властите на Јужна Кореја велат дека потегот на Северна Кореја покажува дека таа е заинтересирана за „директно и пошироко да ги нападне соседните земји“. Стратешката команда на САД соопшти дека станува збор за две ракети, од кои едната експлодирала веднаш по лансирањето. Портпаролката на американскиот Стејт департментот Ана Ричеј Ален изјави дека САД се подготвени и понатаму да се бранати себе и своите партнери од напади и провокации.

XS
SM
MD
LG