Достапни линкови

logo-print

Шведска нема да екстрадира во Турција луѓе поврзани со Ѓулен


Шведска соопшти дека нема да ги екстрадира во Турција луѓето со потекло од оваа земја, на кои им е одбиено барањето за азил, а за кои „со сигурност е потврдено“ дека се поврзани со неуспешниот обид за пуч во Турција.

Во соопштението на шведската Служба за миграција се наведува дека станува збор за „приврзаници на опозицискот лидер Фетулах Ѓулен“, кого Анкара го обвинува дека стои зад обидот за преврат.

Оваа одлука е донесена три дена по обидот за пуч на 15 јули, а објавена е денеска.

Службата додаде дека барателите на азил „со кредибилни политички опозициски активности“, исто така спаѓаат во ризичната група.

XS
SM
MD
LG