Достапни линкови

logo-print

Пет луѓе загинаа при пад на руски хеликоптер во Сирија


Пет луѓе загинаа при падот на руски воен хеликоптер во Сирија, соопштија руските власти. Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков изјави дека сите луѓе кои биле во хеликоптерот загинале. Песков вели дека тие умреле херојски оти се обиделе да се срушат подалеку за да ги минимизираат штетите на земја. Претходно од Министерството за одбрана соопштија дека транспортен хеликоптер Ми-8 е соборен, додека се враќал во руската воздушна база откако доставил хуманитарна помош во градот Алепо. Министерството соопшти во леталото имало тројца членови на екипажот и двајца полицајци.

XS
SM
MD
LG