Достапни линкови

logo-print

Ослободена полициската станица Ереван


Вооружените напаѓачи кои две недели имаа контрола над полициска станица во Ереван денеска им се предадоа на властите. Во соопштението на Националната служба за безбедност на Еремнија е наведено дека со конзистентна и координирана постапка специјалните сили успеале да ги убедат вооружените опозициски напаѓачи да го спуштат оружјето и да им се предадат на властите. Полициската станица е ослободена се вели во соопштението.

Лидерот на опозициските вооружени сили Варузхан Аветисиан изјави дека пред еден час одлуличе да се предадат затоа што ако е бесмислено да продолжат со вооружен отпор бидејќи специјалните сили со периоднично пукање раниле поголем дел од членовите на неговата група.

XS
SM
MD
LG