Достапни линкови

logo-print

Изгласана недоверба во тунискиот премиер


Средба на тунискиот премиер Хабиб Есид со иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Зариф

Средба на тунискиот премиер Хабиб Есид со иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Зариф

Пратениците во туниското Собрание изгласаа недоверба на премиерот Хабиб Есид по 18 месециод неговото стапување на функција. Вкупно 118 пратеници гласаа “против“ Есид, тројца “за“ а 27 пратениците беа воздржани. Владата на Есид бешекритикувана поради тоа што не успеа да ја реши економската криза во државата, серијата напади на џихадисти и поради високата стапка на невработеност.

Есид беше под голем притисок откако претседателот Бежи Каид Есебси упати критики до владата и предложи формирање нова влада на национално единство.

XS
SM
MD
LG