Достапни линкови

logo-print

Најмалку 20 луѓе загинаа поради поплава во Пакистан


Најмалку 20 луѓе загинаа во северниот дел на Пакистан кога автобус со гости кои оделе на свадба се превртел поради поплава. Во возилото патувале 25 луѓе кои биле гости на свадба во село кое се наоѓа во близина на границата со Авганистан.Летните монсуни во Јужана Азија честопатипредизвикуваат штета во руралните села и областите со слаба инфраструктура. Само од почетокот на месецов во Пакистан загионале најмалку 55 луѓе поради поплавите, соопшти Националната управа за управување со катастрофи во Пакистан.

XS
SM
MD
LG