Достапни линкови

logo-print

Талибанци презедоа контрола врз авганистанска јужна област


Авганистанските власти соопштија дека Талибанци ја презедоа контролата врз статегискиот регион во провинцијата Хелманд каде што се наоѓаат големи плантажи со афион. Во соопштението е наведено дека во тек се борби меѓу милитантските и авганистанските безбедносни сили.

Според соопштението на авганистанските власти талибансите сили имаат контрола врз 60 проценти од провинцијата Хелманд. Станува збор за област што се наоѓа во близина на границата со Пакистан.

XS
SM
MD
LG