Достапни линкови

logo-print

Ердоган ги повлекува тужбите за навреда


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ќе ги повлече сите судски тужби кои ги има поднесено за навреда на неговата личност.

„Ќе простам и ќе ги повлечам сите тужби за многу случаи во кои сум бил навредуван и непочитуван“, истакна Ердоган во синоќешниот говор во Анкара на церемонијата организирана во спомен на загинатите и повредените лица во неуспешниот обид за воен удар на 15 јули.

Во изминатиот период турското Министерство за правда соопшти дека во земјата се заведени 1.845 судски дела за навреда на шефот на државата. Меѓу обвинетите се наоѓаат лидери на опозициски партии, како и луѓе кои објавувале коментари на социјалните мрежи.

XS
SM
MD
LG