Достапни линкови

logo-print

Турската полиција апси осомничени припадници на ИД


Турските сили за борба со тероризмот денеска привеле 29 осомничени за врски со Исламската држава, при операција во истанбулското предградие Башакшехир, јави ТАСС. Турската полиција извршила претреси и апсења на неколку адреси.Пронајдени се шифрирани документи и електронски уреди за пренос на информации. Од 29-мината задржани 22 се странски државјани. Повеќемина од уапсените лица во претходниот период често пати ја посетувале Сирија. Задржаните турски граѓани ќе бидат пренесени во затвор, а странците ќе бидат депортирани од земјата.

XS
SM
MD
LG