Достапни линкови

logo-print

Во Турција приведени над 18 илјади луѓе


Турските власти привеле над 18 илјади луѓе по неуспешниот убид за преврат на 15 и 16 јули, изјави турскиот министер за внатрешни работи Ефкан Ала за државната телевизија „ТРТ“.

„Од нив 9.677 луѓе се официјално упасени“, нагласи Ала.

По неуспешниот пуч, во кој загинаа 290 луѓе, Турција воведе вонредна состојба и започна да применува остри мерки против осомничените за врски со муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, и кого Владата го обвинува за организирање на пучот.

XS
SM
MD
LG