Достапни линкови

logo-print

Мигрантите го прекинаа штрајкот кај Хоргош


Мигрантите кои се наоѓаат на српската граница со Унгарија кај Хоргош, денеска го прекинаа шестдневниот штрајк. Портпаролот на српскиот Комесаријат за бегалци и миграции, Иван Мишковиќ изјави дека дел од мигрантите кои штрајкуваа ќе бидат распоредени по центрите, а дел од нив ќе останат на граничниот премин Хоргош. Околу стотина мигранти штрајкуваа три дена со глад со барање Унгарија да им дозволи влез во ЕУ. Унгарските власти одбија да ја отворат границата за мигранти.

XS
SM
MD
LG