Достапни линкови

logo-print

Исинбаева не доби специјална дозвола за Рио


Олимписката шампионка во скок со стап Русинката Елена Исинбаева не успеа да добие специјална дозвола да настапи на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Меѓународната асоцијација на атлетски федерации им забрани на руските атлетичари настап на Олимпијадата, по скандалот со допинг. За скандалот се обвинуваат руските власти дека го спонзорирале и прикривале. Но сепак од Асоцијацијата рекоа дека некои руски атлетичари ќе имаат можност да се натпреваруваат со посебна дозвола. „Не се случи чудо“, напиша Исинбаева на Инстаграм. Таа досега не паднала на тест на допинг.

XS
SM
MD
LG