Достапни линкови

logo-print

Украина против декретот на Путин за Крим


Амбасадорот на Украина во ОН Володимир Јелченко изјави дека Советот за безбедност треба да застане против декретот на рускиот претседател Владимир Путин за вклучување на Крим во јужниот регион на Русија. Според него, Советот со соопштение треба да ги потврди суверениотот и територијалниот интегритет на Украина во согласност со резолуцијата на Генералното собрние на ОН од 2014 година која беше одговор на руската анексија на Крим.

XS
SM
MD
LG