Достапни линкови

logo-print

Турција приведе најмалку 15 илјади луѓе по обидот за пуч


По неуспешниот обид за пуч во Турција се приведени повеќе од 15 илјади луѓе, меѓу кои 10.000 се војници, јави Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на соопштение на министерот за внатрешни работи Ефкан Ала. Ала наведе дека официјално се уапсени вкупно 8.113 лица и дека сите ги чека судење.

Турскиот премиер Бинали Јилдирим претходно предупреди дека се уште не е завршена чистката почната по неуспешниот воен удар и дека се можни нови апсења.

XS
SM
MD
LG