Достапни линкови

logo-print

Нов бран бегалци од Турција во Грција


Грчките власти се вознемирени од бранот мигранти кои од турскиот брег се упатуваат кон островите во северниот дел на Егејско Море, објавија грчки медиуми. На островот Хиос вчера пристигнаа околу сто луѓе, а дневно на островот Лезбос пристигнаа од 50 до 100 лица, посебно по неуспешниот обид за пуч во Турција. Во меѓувреме, грчката крајбрежна стража пресретнува и чамци со мигранти и бегалци. Засега нема бегалци кои се упатени кон островот Самос.

XS
SM
MD
LG