Достапни линкови

logo-print

Бомбашки напад во мировна мисија во Могадишу


Најмалку 10 луѓе се убиени во самоубиствен бомбашки напад во седиштето на мировната мисија на Африканската унија во Могадишу, Сомалија, јави тамошната полиција. Одговорноста за нападот ја презеде милитантната група Ал Шабаб, која е огранокот на Ал Каеда. Групата ги зголемува нападите пред одржувањето на планираните избори во земјата.

XS
SM
MD
LG