Достапни линкови

logo-print

Смртоносен бомбашки напад во Ирак


Најмалку 11 луѓе се убиени во експлозија на автомобил бомба на контролен пункт во провинцијата Дијала во Ирак. Во експлозијата исто така се повредени 30 луѓе, соопштија локалните власти. Засега никој не презеде одговорност за нападите, но организацијата Исламска држава во последните месеци презеде одговорност за многу бомбашки напади во земјата. Денешните напади доаѓаат на еден ден по самоубиствениот бомбашки напад во претежно шиитска област во Багдад при што загинаа 15 луѓе.

XS
SM
MD
LG