Достапни линкови

logo-print

ИОК без забрана за руските атлетичари


Меѓународниот олимписки комитет соопшти дека нема да наметне забрана за руските атлетичари на олимпијадата во Рио поради скандалот со допинг, но одлуката за нивното учество на игрите ќе ја остави на релевантните индивидуални федерации.

Одлуката на комитетот доаѓа по серија извештаи за допин програмата во Русија спонзорирана од државата и обидите за нејзино прикривање. Според соопштението, меѓународните спортски федерации треба да спроведат самостојни анализи за секој атлетичар и да ги земат во предвид само адекватните тестови и спецификите на спортот и неговите правила.

XS
SM
MD
LG