Достапни линкови

logo-print

Обама со критика за Трамп


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сугестиите на републиканскиот кандидат Доналд Трамп дека Вашингтон можеби ќе ја повлече воената помош на балтичките земји доколку биде извршена инвазија од Русија покажува недостаток на неподготвеност за прашањата поврзани со надворешната политика.

Според него, коментарите на Трамп дека САД најпрвин ќе преиспитаат дали овие земји ја исполниле нивната финансиска обврска кон НАТО пред да донесат одлука дали ќе ги бранат нивните територии од Русија ја поткопува централна догма на Алијансата.

Обама истакна и дека доколку не и се обезбеди помош на земја која е сојузник на НАТО е прекршување на правилата, бидејќи тоа се смета за напад на секоја земја членка.

XS
SM
MD
LG