Достапни линкови

logo-print

Нападот во Минхен бил планиран една година


Германските власти соопштија дека осомничениот за нападот во трговски центар во Минхен во минатата година бил два месеци подоложен на болнички психијатриски третман поради социјална анксиозност и депресија.

Осомничениот идентификуван како Давид Али Сонболи со двојно германско и иранско државјанство бил роден и израснат во Минхен. Неговото мртво тело беше пронајдено на километар оддалечност од трговскиот центар Олимпија каде се случи нападот при кој беа убиени 9 лица.

Тој најверојатно сам си го одземал животот. Според властите, осомничениот пател од депресија и страв да оствари контакт со други лица. Полицијата соопшти дека тој го планирал нападот една година.

XS
SM
MD
LG