Достапни линкови

logo-print

Средба на југоисточните азиски нации во Лаос


Самитот на југоисточните азиски нации во Сочи, Русија.

Самитот на југоисточните азиски нации во Сочи, Русија.

Министрите за надворешни работи на 10 земји членки на Асоцијацијата на југоисточни азиски нации ќе се сретнат денеска во Лаос. Се очекува во фокусот на средбата да биде пресудата на Хашкиот трибунал на 12 јули во која се наведува дека Кина нема историско право на Јужното кинеско море.

Спорот до судот го покрена Филипини, но Вијетнам, Брунеи и Малезија исто така не се согласувааат со позицијата на Кина по прашањето.

XS
SM
MD
LG