Достапни линкови

logo-print

Ден на жалост во Авганистан по бомбашкиот напад


Нападот во Кабул

Нападот во Кабул

Во Авагнистан е прогласен Ден на жалост за жртвите од вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Кабул. Во нападот на мирен протест на малцинството Хазара загинаа над 80 лица, а 123 беа повредени.

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани порача дека одговорните за нападот ќе бидат казнети. Милитантната група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот. Протестите беа организирани против менувањето на рутата на мултимилионски енергетски проект.

XS
SM
MD
LG