Достапни линкови

logo-print

Ердоган повика да се зачува мирот во Турција


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телевизиско обраќање до нацијата го повика народот да го зачува мирот во земјата.Тој истакна и дека бројот на уапсени воени и цивилни лица по обидот за преврат во Турција изнесува 13.156, а меѓу нив 126 се генерали.

Турскиот премиер Бинали Јилдерим изјави дека Турција нема намера да ја продолжи вонредната состојба по завршувањето на утврдениот тримесечен рок, но ќе го направи тоа доколку таквата опција биде наопходна.

XS
SM
MD
LG