Достапни линкови

logo-print

Турција ќе ја почитува спогодбата со ЕУ за мигрантите


Турскиот министер за европски работи, Омер Челик, денеска изјави дека обидот за пуч во земјата не значи крај за европските аспирации на Турција . Тој вети и дека Анкара ќе ја почитува спогодбата со ЕУ за решавање на мигрантската криза. Според него, договорот за бегалците продолжува без било каков застој, и покрај неодаменшниот обид за државен удар во земјата.

XS
SM
MD
LG