Достапни линкови

logo-print

Ердоган со критика до ЕУ за односот кон Турција


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија дава контродикторни изјави и има пристрасен став и предрасуди кон неговата земја. Брисел упати критики до Турција за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за најавата за повторно воведување на смртна казна.

Ердоган истакна и дека по обидот за пуч бројот на уапсени лица се искачил на 10.410 луѓе. Тој потпиша и указ со кој се затвораат 1.043 приватни училишта, 15 универзитети, 35 медицински институции, 1.229 фондации и 19 синдикати.

XS
SM
MD
LG