Достапни линкови

logo-print

Можна суспензија за Русија од параолимпијадата


Русија се соочува со можна суспензија од параолимписките игри во Рио кои ќе се одржат во септември како резултат на извештајот во кој има наводи за допинг и за негово прикривање од страна на атлетичарите од земјата. Меѓународниот параолимписки комитет вчера соопшти дека отворил процес за суспензија против Русија по извештајот на Светската антидопинг агенција и дека одлуката ќе биде донесена после 1 август.

Во извештајот се откриваат случаи на допинг во Русија кои биле оркестрирани од највисоко ниво. Претседателот на комитетот, Фиип Кравен изјави дека наводите се загрижувачки за сите оние кои го почитуваат спортот.

XS
SM
MD
LG