Достапни линкови

logo-print

Кери ќе се сретне со Лавров за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери со неговиот руски колега Сергеј Лавров

Американскиот државен секретар Џон Кери со неговиот руски колега Сергеј Лавров

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека ќе се сретне со неговиот руски колега Сергеј Лавров на маргините на самитот во Лаос кој ќе се одржи следната недела, а во фокусот на разговорите ќе биде војната во Сирија. На самитот на југоисточните азиски нации на 24 јули во Лаос освен Кери ќе учествуваат и дипломати од Русија и од Кина.

Кери се сретна со рускиот претседател Владимир Путин и со Лавров во Москва минатата недела, по што порача дека биле постигнат договор за конкретни чекори за прекин на огнот и за рестартирање на мировните преговори за Сирија. Кери истакна и дека на самитот во Лаос ќе направат преглед до каде се преговорите за Сирија.

XS
SM
MD
LG