Достапни линкови

logo-print

Собранието вечерва гласа за измени во Изборниот законик


Пратениците во македонското Собрание доцна вечерва треба да гласаат за измените во Изборниот законик. Првин тие се разгледуваат во матичните комисии, а потоа и на пленарна седница. Партиите денеска долго разговараа за измените на неколку координации во Собранието. Согласно договорот, измените треба да се донесат до полноќ . Измените се однесуваат на избирачкиот список и можноста ДИК да брише гласачи кои нема да се пријават во дадениот рок.

Пратеничката група на СДСМ и опозицијата ќе учествува во работата на Собранието, бидејќи сериозни обврски произлегуваат од Договорот за фер и регуларни избори што е постигнат, што треба да се реализираат и преку Парламентот, најави вечерва Горан Сугарески, координаторот на пратеничка група на СДСМ.

„Денеска треба да се донесат измените на Изборниот законик. Наша цел е одржување фер и регуларни избори. Сите наши чекори во текот на целиот овој процес на политичката криза што ја предизвика власта се во таа насока“, рече Сугарсеки на вечерашната прес-конференција во Собранието.

Тој нагласи дека во Договорот се предвидени рокови и решенија за Избирачкиот список, медиумите, ингеренциите на министерот за внатрешни работи, вклучително и обезбедување непречена работа на Специјалното јавно обвинителство.

XS
SM
MD
LG