Достапни линкови

logo-print

Во Киев поворка во чест на убиениот новинар Шеремет


Илјадници луѓе учествуваа во поворката во чест на убиениот белоруски новинар Павел Шеремет во Киев. Тие поминаа низ улиците на Киев и носеа рози во своите раце. Тој беше убиен во експлозија на бомба пред неколку денови. Тој работеше на веб страницата Украинска правда, а претходно и за медиуми во Белорусија и Русија. Министерството за внатрешни работи соопшти дека експлозивот бил „вешто“ подметната под автомобилот. Колегите на Шеремет веруваат дека тој бил цел на напади поради неговата работа како новинар. Европол и ФБИ им помагаат на украинските полицајци во истрагата за убиството на Шеремет.

XS
SM
MD
LG