Достапни линкови

logo-print

Франција ја зголеми помошта за Ирак за борба против ИД


Францускиот претседател Франсоа Оланд ќе испрати артилериска опрема во Ирак во рамките на планираното зголемување на воената помош во борбата против организацијата Исламска држава. Оланд денеска рече дека опремата ќе биде испратена следниот месец и дека ќе направи напори Франција да го зголеми своето учество во коалицијата предводена од САД. Француските сили изведуваат воздушни напади врз упоришта на ИД и обезбедуваат воена обука. Оланд и денеска соопшти дека нема да испраќаат копнени сили.

XS
SM
MD
LG