Достапни линкови

logo-print

Ердоган прогласи Ден во спомен на жртвите од пучот


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ. Тој додаде дека во операцијата преземена по обидот за пуч досега се приведени 10.400 луѓе, а во затвор остануваат 4.060 лица.

XS
SM
MD
LG