Достапни линкови

logo-print

Во Албанија усвоени реформите во правосудството


Албанскот парламент едногласно ги усвои реформите во правосудство, што беше клучен услов за приближување на земјата до ЕУ. На пленарната седница учествава сите 140 пратеници, кои ги подржаа реформите. Продолжението на седницата и гласањето на реформите, од ложата на собраниската сала ги следеа американскиот амбасадор Доналд Лу, евроамбасадорката Романа Влахутин, како и лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша. Дел од албанските медиуми информирајќи за изгласувањето на реформите наведуваат дека конечно заврши „теленовелата Реформи во правосудството“, поради фактот што нивната подготовка почна пред осумнаесет месеци и поради сите случувања што следеа до нивното усвојување.

XS
SM
MD
LG