Достапни линкови

logo-print

На гласањето за нов шеф на ОН води Гутереш


Антонио Гутереш

Антонио Гутереш

Поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш води по првото тајно гласање за нов генерален секретар на Обединетите нации. На второ место е словенечкиот претседател Данило Тирк, додека третото место го делат тројца кандидати, Ирина Бокова од Бугарија, Срѓан Керим од Македонија и Вук Јеремиќ од Србија. На гласањето зад затворена врата секој член на Советот за безбедност на ОН можел да се изјасни за секој од 12 кандидати за оваа функција.

XS
SM
MD
LG