Достапни линкови

logo-print

Напаѓачот во Ница со месеци го планирал нападот


Парискиот јавен обвинител Франсоа Молен денеска изјави дека напаѓачот кој со камион усмрти 84 луѓе во Ница со месеци го планирал нападот и имал соучесници. Тој изјави дека во телефонот на напаѓачот Мухамед Булел се пронајдени фотографи и пребарувања кои покажуваат дека го планирал нападот уште од минатата година. Обвинителството денеска покрена прелиминарна истрага за тероризам против петмина уапсени за кои постои сомнеж дека му памагале на напаѓачот. Напаѓачот со камион усмрти 84 луѓе, меѓу кои 10 деца, на прославата на националниот празник Денот на Бастиља во Ница.

XS
SM
MD
LG