Достапни линкови

logo-print

Албанската опозиција не се враќа во Парламентот


Пратеничката група на албанската опозициска Демократска партија соопшти дека нема да се врати во Парламентот, за да гласа за реформите во правосудството, без да се постигне нов договор, јави дописникот на МИА. Претходно, Баша беше на средба со амбасадорите на САД и на ЕУ, и спикерот на парламентот Илир Мета, на која не беше лидерот на владејачките социјалисти и актуелен премиер Еди Рама.

Засега се уште не е јасно дали реформите, кои беа подготвувани 18 месеци, и по напорите и апелите на САД и ЕУ, ќе бидат усвоени, иако дел од медиумите наведуваат дека „денеска паднала Владата“ и оти земјата е пред вонредни парлаентарни избори.

XS
SM
MD
LG