Достапни линкови

logo-print

Анкара испратила досиеја за екстрадиција на Ѓулен


Турскиот премиер Бинали Јилдирим рече дека Анкара испратила досиеја до Соединетите Држави со барање за екстрадиција на проповедникот Фетула Ѓулен кој се наоѓа во САД, за неговата вмешаност во обидот за државен удар во Турција. Премиерот вели дека испратиле четири досиеја, а доколку сакаат ќе им приложат дополнителни докази. Тој ги обвини САД дека имаат двојни стандарди во борбата против тероризмот. Официјален Вашингтон вели дека ќе размисли за екстрадиција само доколку се приложат јасни докази. Турските власти го обвинуват Ѓулен за оркестрирање на обидот за воен удар, во кој повеќе од 200 луѓе беа убиени. Тој пак го осуди обидот за државен удар и негираше каква било вмешаност.

XS
SM
MD
LG